Zakladanie trávnika

6. júla 2023

Pri zakladaní trávnika treba brať do úvahy niekoľko odporúčaní. Preto Vám poskytneme niekoľko užitočných rád, ktoré pomôžu s pri zakladaní vašich vytúžených trávnych plôch.

Príprava plochy

Všeobecne platí, že trávniky nemajú presne stanovené nároky na pôdne podmienky. Najlepšie sa im však darí v stredných až stredne ťažkých pôdach pri pH 5,5 – 6,5. Dôležitou súčasťou pri príprave plochy na výsev je odburinenie neselektívnym herbicídom, ktoré je vhodné vykonať ideálne rok pred plánovanou výsadbou.

Kvety Tatry

Hrubá príprava

Na jeseň pred rokom výsevu trávnika je vhodné vykonať hrubú prípravu, pod ktorou sa rozumie úprava terénu orbou a zapracovaním kompostu prípadne hnoja.

Kvety Tatry

Kvety Tatry

Jemná predvýsadbová príprava

Vykonáva sa skoro na jar akonáhle to pôdne podmienky dovolia. Pripravený podklad prekopeme a pohrabeme. Pred výsadbou terén nahnojíme vhodnými hnojivami, utužíme valcovaním a jemne prekypríme. Ak si zvolíme jesenný výsev tak túto prípravu vykonávame koncom leta.

Kvety Tatry

Kvety Tatry

Kvety Tatry

Výsev trávnika

Výsev trávnika môžeme vykonávať od jari do jesene, avšak najvhodnejšie termíny sú od polovice marca do polovice mája a jesenný výsev od polovice augusta do konca septembra s prihliadnutím na klimatické podmienky. Výsev vykonávame rovnomerným rozhodením osiva na povrch v dvoch smeroch (sever – juh, východ- západ), následne ho jemne zapracujeme do pôdy a mierne utužíme pre vytvorenie vhodných podmienok pre klíčenie.